AKTUALITY

VZÁCNÝ LEČ SMUTNÝ PŘÍPAD
V pátek 13.listopadu jsme do stanice přijali jedince puštíka bělavého (Strix uralensis). Je to velmi vzácný druh naší sovy, který prokazatelně hnízdí v České republice pouze na Šumavě a v Beskydech. O to vzácnější je to v tomto případě, protože tato pravděpodobně dospělá samička byla nalezena v obci Březová v CHKO Bílé Karpaty. Z území CHKO Bílé Karpaty byly dosud jen ojedinělé zmínky o jeho výskytu. Nejbližší hnízdiště od lokality nálezu je v na Povážském Inovci na Slovensku.
Datum vydání: 18.11.2015

KAMENNÁ ROTUNDA
V rámci spolupráce se společností MND a.s. jsme v letošním roce vybudovali v areálu stanice suchou kamennou zídku pro plazy a ptáky, která má tvar rotundy.
Datum vydání: 17.09.2015

OZVĚNY ZE ZÁCHRANNÉ STANICE BUCHLOVICE NA RÁDIU PETROV
V rámci spolupráce se společností EO.N jsme byli přizváni jako hosté do rozhlasového seriálu, který EO.N s rádiem Petrov o jeho činnosti v tomto období právě natáčí. Protože stanice má široký okruh působení v ochraně přírody, byl jeden díl posluchačského seriálu natočen samostatně pouze o naší záchranné stanici.
Téma, o kterém jsme v tomto pořadu s redaktorkou Karolínou Antlovou hovořili, si můžete poslechnout zde.
Datum vydání: 03.07.2015

PRVNÍ KLADNÉ VÝSLEDKY SE DOSTAVUJÍ
Na konci března jsme informovali o tom, že jsme se zapojili společeně se společeností Vemex s.r.o do projektu Čáp bílý – Česká republika. V rámci tohoto projektu jsme instalovali v areálu stanice umělou plošinu na kmeni stromu. V sobotu 6. června na tuto plošinu poprvé přilétl čáp a téměř celé dopoledne monitoroval terén. Z největší pravděpodobností se jedná o mládě původem z Kvasic, které jsme kvůli smrti jednoho s rodičů museli společně se sourozenci v roce 2013 odchovat v naší stanici.
Datum vydání: 11.06.2015

STANICE ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNÍ SEZÓNU 2015

Areál záchranné stanice volně žijících živočichů Buchlovice otvírá své prostory pro veřejnost v úterý dne 2. června od 9.00 hod.

Do záchranné stanice je možné se dostat přes bránu Státního zámku Buchlovice. Stanice sídlí za zámeckým zahradnictvím v areálu zámeckého parku.

Od letošního roku je možné vidět areál po komplexní rekonstrukci zařízení a voliér s mnoha dosud neprezentovanými druhy zvířat. Na památku bude možnost zejména o víkendech získání upomínkových předmětů a výrobků z dílny ČSOP Buchlovice, která záchrannou stanici provozuje.

Datum 25.5.2015
Text: M.Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice

NOVÉ ČAPÍ HNÍZDO V ZÁCHRANNÉ STANICI
ČSOP Buchlovice v rámci spolupráce s plynárenskou společností Vemex, s.r.o v sobotu 28.3.2015 ziniciovala akci stavby umělé plošiny pro možnost hnízdění čápů bílých v areálu záchranné stanice. Spolupráce ČSOP Buchlovice a společnosti Vemex vznikla na základě realizace projektu „Ochrana čápa bílého Česká republika“ vyhlášeného mezinárodní organizací European Bussines Congress.
Datum vydání: 31.03.2015

ZTRATIL SE PAPOUŠEK ŽAKO - VÝZVA !!!
V pátek 6.3.2015 byl do stanice přivezen papoušek šedý – žako kongo, který se zřejmě ztratil majiteli v okolí Blatnice pod Sv. Antonínkem u Veselí nad Moravou.

Papoušek je krotký a je označen kroužkem CITES.

V případě, že by to mohl být Váš papoušek, po doložení dokladů s uvedením správného čísla kroužku si ho můžete vyzvednnout v Záchranné stanici Buchlovice.

Info na: stanice.buchlovice@seznam.cz,
tel: 732 250 240

Datum vydání: 10.03.2015

Z ČINNOSTI ORGANIZACE - BROŽURA VYDÁNA
Sešel se rok s rokem a je třeba informovat veřejnost o činnosti organizace prostřednicvím shrnutí událostí, činností a všech aktivit za rok 2014 v podobě tištěné brožury. Některým městům a obcím, sponzorům a spolupracovníkům tuto brožurku zašleme.
Datum vydání: 09.03.2015

CO DOKÁŽE „ODBORNÁ PÉČE”
V minulých dnech se na nás obrátil sokolník vlastnící jestřába lesního k loveckým účelům, kterému ovšem začal otékat kloub v místě připojení tarsometatarsu ke článkům prstů na pravém stojáku (noze). Tento problém se v ojedinělých případech u sokolnicky vedených dravců objevuje z důvodů namáhání nohou vlivem chvatových pout. Jedná se o zánět a v takovém případě je nejlépe pustit dravce do voliéry, aby se nohy uvolnily a zánět ustoupil, postižené místo se léčí protizánětlivými mastmi. Ve vážnějších případech je zánět odstraňován chirurgickým zákrokem.
Datum vydání: 30.01.2015

PROJEKT Z OPŽP DOKONČEN
Koncem roku 2014 byl dokončen projekt „Dostavba záchranné stanice Buchlovice” financovaný z EU prostřednictvím Operačního programu životního prostředí. Proinvestováno tak bylo více než 1.8 mil. Kč. Na finanční spoluúčasti projektu se podílely i Lesy České republiky, s.p. částkou 200 tis. Kč z programu Podpora Národní sítě záchranných stanic. Projektovou dokumentaci vytvořila firma Ateliér Krejčiřík a vlastní projekt realizovala firma Sanpros, s.r.o., která byla vybrána v řádném výběrovém řízení.
Datum vydání: 26.01.2015


Strana : 2     Předchozí      Další