ČÁPI Z LUDSLAVIC

V sobotu 4.7.2020 jsme byli informováni o osiření mláďat čápů bílých na komíně bývalé STS v Ludslavicích na Kroměřížsku.

Dle informací místních obyvatel byl jeden z rodičů nalezen nedaleko hnízda pod el. sloupem a pravděpodobně druhého rodiče potkal podobný osud o několik kilometrů dál, kde byl nalezen na břehu říčky Moštěnky.

Na základě těchto informací a zjištění jsme byli, ač neradi, nuceni přistoupit k odebrání asi měsíčních mláďat z hnízda, aby neuhynula hladem a přehřátím.

Vzhledem k tomu, že se na komín nedalo vystoupit po stupačkách, požádali jsme o pomoc hasiče. Na místo dorazili profesionální a dobrovolní hasiči s plošinou z Holešova. Protože ale komín byl součástí haly, a nebylo možné se přiblížit s technikou těsně ke komínu, nestačila ani 20m plošina dobrovolných hasičů. Proto byla povolána hasičská technika z Kroměříže, která se již ke komínu dostala.

Na hnízdě byla čtyři mláďata, která již byla značně vyhladovělá a dehydrovaná. Mláďata jsme odvezli k nám na stanici a umístili do náhradního hnízda, kde byla nakrmena a napojena.

Doufáme, že mláďata odrostou a v pořádku odlétnou.

Za pomoc děkujeme profesionálním hasičům z Holešova a Kroměříže a dobrovolným hasičům z Holešova za jejich ochotu, perfektní práci a přístup.


Datum: 08.07.2020
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ZO ČSOP Buchlovice


Zpět        Nahoru