LIŠÁK ZNAČKY „RENAULT“


Fig.1 Lišák, který uvízl v motoru auta

Dnes nás přivolali pracovníci servisu Renault v Kunovicích ke značně kurióznímu případu. Majitelka osobního vozu včera při cestě z práce srazila cca při 100 km/h lišku. Poté co zastavila a při zběžném ohledání auta uviděla pouze mírně popraskané plasty předního nárazníku, s mrzutou náladou odjela domů v domnění, že liška se zraněná někam odplazila mimo silnici.

Fig.2 Vyprošťování lišáka I Fig.3 Vyprošťování lišáka II

Jaké bylo překvapení, když ji dnes ráno při cestě do školy děti upozornily, že za plastovou přední maskou auta se něco hýbe. Byla to právě ta včera sražená liška, která se při nárazu vklínila mezi chladič a plastovou masku, téměř bez újmy na zdraví.

Fig.4 Vyprošťování lišáka III Fig.5 Vyprošťování lišáka IV

Okamžitě odvezla auto do servisu, odkud nás zavolali technici s žádostí o vyproštění lišky. Samotné vyprošťování bylo trochu jako hlavolam, navíc liška byla kvůli značnému stresu velmi agresivní. Podařilo se nám ji ovšem z kuriózní klece vytáhnout, přemístit do přepravky a odvézt do blízkého lesa, kde jsme ji mohli ihned pustit. Dospělému lišákovi zcela zázračně, až na pár vyražených předních zubů, podlitin a odřené kůže, téměř nic nebylo.

Fig.6 Lišák už je venku z auta Fig.7 Zajištění čelistí před kousnutím

Po vytáhnutí z přepravky a sundání fixační smyčky přes čelisti poměrně hbitě odbědl. Tento lišák měl obrovské štěstí, že takový náraz vůbec přežil a to jen díky konstrukci tohoto typu auta.

Fig.8 Kontrola před
          vypuštěním
Fig.9 Vypuštění
 


Fig.10 Lišák už je na svobodě


Datum: 5.4.2013
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ZO ČSOP Buchlovice


Zpět