NOVINKY NA STANICI

1) Střelený čáp děti nenosí

V minulém týdnu se do stanice dostal čáp bílý z katastrálního území obce Nedakonice se zraněným křídlem. Při ošetřování jsme přišli na to, že čáp neutrpěl svá zranění srážkou s autem, což jsme dle místa nálezu předpokládali, ale že nějaký „prudce inteligentní ostrostřelec” si potřeboval vyzkoušet svoji zbraň a pomasírovat si své ego a nenašel lepší cíl než dospělého čápa bílého, který v současné době jiště krmil svá mláďata na hnízdě.
Bohužel střela nejen, že rozdrtila velkou kost v křídle, takže čáp již nikdy nebude létat, ale prošla i tělem. V lepším případě čáp přežije a bude trvalým hendikepem v naší stanici, dnes ovšem ještě nemá vyhráno. V souvislosti s tím, pokud měl někde mláďata a druhý z páru je nebude stačit krmit, mláďata zahynou.
Takže tento „střelecký frajer” jednou ranou zabil více „much”.
V mnohých případech lidská bezohlednost nezná hranic!!! To proč takové věci lidé dělají, co je k tomu vede a co jim to přináší, o tom můžeme polemizovat.


Fig.1 Pohled na zranění čápa střelnou zbraní


Fig.2 Detail průstřelu hrudníku


Fig.3 Čáp bílý po ošetření u rybníka ve stanici(křídlo
ještě není fixováno, z důvodu rizika obnovení krvácení
při neustálé manipulaci)

2) Když péče tak opravdu odborná

V pátek jsme přijali z Bojkovic malé srnče. Jak je známo 95% v přírodě nalezených srnčat lidskou péči nevyžaduje, protože i když jsou sama, tak nejsou opuštěná. Není tedy třeba je z přírody brát!
V tomto případě šlo ovšem o srnče zraněné, zřejmě sražené automobilem. Srnče mělo vážnou zlomeninu zadní nohy. Bohužel nálezkyně nechala zlomeninu ošetřit veterinářem, což ji šlechtí, ale ne zcela odborně a srnče si ponechala doma celý týden, což nebylo vzhledem k charakteru zranění zcela ideální.
Stav zranění byl v době příjmu velmi vážný. Srnče jsme sice ošetřili, zlomeninu zafixovali, ale vzhledem k obrovskému seromu(hromadící se tekutině a krvi v oblasti rány) a otoku mohou nastat zásadní komplikace v léčbě.
Proto pokud zvířata skutečně odbornou péči vyžadují, je důležité kontaktovat záchrannou stanici včas, popřípadě svěřit ošetření do rukou veterináře, který má zkušenosti.


Fig.4 Srnče se zlomeninou zadní nohy po střetu s automobilem


Fig.5 Srnče po ošetření v areálu stanice, zdaleka není
jeho uzdravení v tento moment jisté

3) Mladí sýci rousní

Jedna radostnější zpráva, o kterou se můžeme podělit, je odchov dvou mláďat v našich podmínkách vzácných sov sýců rousných. O to vzácnější je to fakt, že samička obou mláďat pochází z volnosti z oblasti Chřibů, kde tato sova hnízdí velmi vzácně, a do stanice byla přijata v loňském roce ve velmi špatném zdravotním stavu.


Fig.6 Dospělý pár sýců rousných na stanici
(vlevo samec, vpravo samička)


Fig.7 Mláďata sýců rousných odchovaná na stanici
(cca týden stará)


Fig.8 Mládě sýce rousného


Fig.9 Mláďata sýců rousných těsně před vylétnutím z budky


Datum: 11.7.2016
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice


Zpět