OTRÁVENÉ NÁVNADY JSOU STÁLE POPULÁRNÍ

V posledních dvou týdnech bylo na Hodonínsku v blízkosti města Bzenec a Veselí nad Moravou nalezeno několik mrtvých dravců zejména luňáků a orlů mořských s charakteristickými projevy otravy.

V pátek 24.4.2020 nahlásila Městská policie Veselí nad Moravou nález dosud žijícího luňáka červeného u Veselí nad Moravou.

Pták vykazoval typické příznaky otravy. Zřejmě se do jeho těla ovšem dostalo velmi malé množství látky, takže tohoto jedince se podařilo uzdravit a dostat zpět do kondice.

V sobotu 2.5.2020 mu byl nasazen batůžek s GPS lokátorem ve spolupráci s prof. Ivanem Literákem z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a úspěšně byl vypuštěn (video).

Můžeme jen doufat, že opět nenarazí na otrávenou návnadu.

Česká republika se v travičství bohužel drží na evropské špičce. Ti kdo pokládají otrávené návnady se záměrem likvidace predátorů, se dopouštějí trestného činu, který může mít nedozírné následky např. pokud by takovou návnadu našlo dítě a jed by se mu dostal do těla. Nehledě na to, že travičství prováděné pouze pro svůj osobní prospěch, lze považovat za hyenismus.

Více je možné dozvědět se zde.

Bližší info o otravách ptáků zde: www.karbofuran.cz


Fig.1 Luňák červený přijatý do stanice s příznaky otravy (24.4.2020).


Fig.2 Z otravy uzdravený luňák červený (30.4.2020).


Fig.3 Prof. Literák nasazuje luňákovi batůžek s GPS lokátorem.


Fig.4 Detail GPS lokátoru na zádech luňáka červeného.


Fig.5 MVDr. Rozsypalová vypouští uzdraveného luňáka červeného.


Fig.6 Výstup z GPS lokátoru s patrným vyznačením trasy pohybu
vypuštěného luňáka (6.5.2020).


Datum: 06.05.2016
Text a foto: M. Tomešek


Zpět        Nahoru