CO DOKÁŽE „ODBORNÁ PÉČE”


Fig.1 Mladý jestřáb lesní (Accipiter gentilis)

V minulých dnech se na nás obrátil sokolník vlastnící jestřába lesního k loveckým účelům, kterému ovšem začal otékat kloub v místě připojení tarsometatarsu ke článkům prstů na pravém stojáku (noze). Tento problém se v ojedinělých případech u sokolnicky vedených dravců objevuje z důvodů namáhání nohou vlivem chvatových pout. Jedná se o zánět, a v takovém případě je nejlépe pustit dravce do voliéry, aby se nohy uvolnily a zánět ustoupil, postižené místo se léčí protizánětlivými mastmi. Ve vážnějších případech je zánět odstraňován chirurgickým zákrokem.


Fig.2 Zánětlivý otok na kloubu pravého stojáku

Sokolník proto umístil dravce do chovatelského zařízení (voliéry) k jinému „zkušenému” sokolníkovi za účelem uzdravení postiženého stojáku. Výsledkem několikaměsíční péče bylo nejen dalekosáhlé zhoršení zánětu, ale i vytvoření tzv. otlaku na druhém stojáku. Tento otlak je onemocnění daleko vážnější a vzniká v důsledku jednostranného zatěžování jedné končetiny. Jedná se o postupné odumírání tkáně s hrozícím poškozením šlach ovládajících prsty. Léčení takových otlaků bývá daleko složitější už jen proto, že pták se nechová podle toho, co mu řekneme.


Fig.3 Nanášení masti na otlak, který se vytvořil na levém stojáku,
patrné je i poranění prstů

Aby toho nebylo málo, péčí tohoto odborníka došlo ke „kvalitnění” opeření dravce natolik, že mu chybí části letek v obou křídlech, polovina rýdováku (ocasu) a peří na hlavě má zcela skalpované.


Fig.4 Letky i ocas (rýdovák) dravce zlámaný na polovinu,
na noze patrný zánětlivý otok


Fig.5 Temeno hlavy si dravec ve voliéře skalpoval, zraněno je i ozobí

Takže to jsou jen drobné poznatky, kam může zajít péče o živočichy u samozvaných odborníků. Zoufalý sokolník přivezl dravce do naší stanice, kde doufejme, se u toho dravce oba závažné problémy podaří vyřešit a pták bude plně zotaven. V každém případě je to velmi nákladná a dlouhodobá záležitost.


Datum: 28.1.2015
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice


Zpět