AKTUALITY

NÁVŠTĚVA MINISTRA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI ŽIVOČICHŮ
Ministr životního prostředí Petr Hladík v pondělí 26. února navštívil naši obec. V Buchlovicích jednal o financování záchranných stanic volně žijících živočichů. Po absolvování prohlídky Záchranné stanice měl ministr možnost vypustit zpět do volné přírody zotaveného krahujce obecného. Komentované prohlídky se kromě medií a mimo dále zmiňované zúčastnila i starostka Městyse Pavla Večeřová, kastelán SZ Buchlovice Jan Binder či ředitel ÚPS NPÚ v Kroměříži Petr Šubík.
Datum vydání: 01.03.2024


Datum vydání: 06.05.12.2022

JEŽÍŠEK PRO ZVÍŘATA
🎄Staňte se Ježíškem pro zvířata a darujte pomoc zraněným živočichům. Váš vánoční dárek jim dá šanci na život i v roce 2023. Podpořit můžete zraněné poštolky, sýkorky, ježky, vydry a další ohrožené živočichy. Věnujte jim větší šanci na uzdravení, na život a hlavně na návrat zpět do volné přírody. Ježíšek pro zvířata potěší nejen Vás a Vaše blízké, ale pomůže dobré věci. Více se dozvíte na stránce www.jezisekprozvirata.cz. Sdílejte prosím i se svými přáteli. Vánoční dárek může pomoci dobré věci! 🎁
Datum vydání: 19.12.2022

ČÁPI Z LUDSLAVIC
V sobotu 4.7.2020 jsme byli informováni o osiření mláďat čápů bílých na komíně bývalé STS v Ludslavicích na Kroměřížsku.
Dle informací místních obyvatel byl jeden z rodičů nalezen nedaleko hnízda pod el. sloupem a pravděpodobně druhého rodiče potkal podobný osud o několik kilometrů dál, kde byl nalezen na břehu říčky Moštěnky.
Datum vydání: 08.07.2020

OTRÁVENÉ NÁVNADY JSOU STÁLE POPULÁRNÍ
V posledních dvou týdnech bylo na Hodonínsku v blízkosti města Bzenec a Veselí nad Moravou nalezeno několik mrtvých dravců zejména luňáků a orlů mořských s charakteristickými projevy otravy.
V pátek 24.4.2020 nahlásila Městská policie Veselí nad Moravou nález dosud žijícího luňáka červeného u Veselí nad Moravou.
Datum vydání: 06.05.2020

ALEJ POD HOŘÍNKOVOU HÁJENKOU (RYTÍŘSKÁ CESTA) se stala alejí Zlínského kraje 2019

Děkujeme za nominaci aleje do ankety i za poslané hlasy. ZO ČSOP Buchlovice
Více např. zde.

Datum vydání: 16.1.2020

OREL KRÁLOVSKÝ
Těsně před vánočními svátky byl do stanice přijat zraněný orel královský. Který se v našem regionu pokouší již delší dobu hnízdit. Tento druh dravce je v ČR extrémně vzácný a jeho přítomnost svědčí o zkvalitňujícím se životním prostředím v oblasti. V loňském roce vyhnízdilo na území ČR pouze 5 párů.
Datum vydání: 13.1.2020

ANKETA ROKU ALEJ 2019
Mile nás překvapila informace, že naší organizací spravovaná Alej pod Hořínkovou „hájenkou”, nebo-li Rytířská cesta je v letošním roce jako jediná alej za Zlínský kraj nominovaná v anketě Alej roku. Chcete-li ji podpořit a hlasovat v této anketě, tak se více dozvíte zde: www.alejroku.cz. Hlasovat můžete až do 7. ledna.
Datum vydání: 14.11.2019

POSTŘELENÝ JESTŘÁB
V pondělí oslovili záchrannou stanici Policie, kvůli nahlášenému případu nelegálního odchytu a postřelení mladé samice jestřába lesního v obci na Kroměřížsku. Člověka, který se k činu přiznal nyní vyšetřuje Policie ČR. Je možné, že svým chováním porušil tři zákony (Z. o myslivosti, Z. o týrání zvířat a Z. o ochraně přírody a krajiny). Jestřáb je nyní v intenzivní péči stanice a věříme, že své vážné zranění přežije.
Datum vydání: 31.10.2019

VYTVOŘILI JSME NOVÉ VIDEO

NOVÉ OSVĚTOVÉ A PROPAGAČNÍ MATERIÁLY
V letošním roce se naše organizace přihlasila do výběrového řízení dotačního programu Národní síť záchranných stanic – osvěta a propagace vyhlášeného ÚVR ČSOP Praha a podporovaného Ministerstvem zemědělství. Tento dotační titul byl zaměřen na péči o zvířata, která jsou dle zákona o myslivosti označována jako zvěř. Smyslem dotačního programu bylo informovat veřejnost o tom, jak správně a smysluplně pečovat o zvěř v záchranných stanicích i mimo ně. Seznámit veřejnost s péčí o zvěř v samotných stanicích a informovat o tom, kam je možné se obrátit a co dělat v případě nálezu zraněné zvěře.
Datum vydání: 11.12.2017

INSTALACE BUDEK PRO SOKOLY POKRAČUJE
Během podzimu jsme ve spolupráci s Klubem sokolníků ČMMJ a zejména HZS Uherské Hradiště a Přerov umístili další dvě hnízdní budky pro sokola stěhovavého. Jedna lokalita je na komíně firmy Colorlak, a.s. ve Starém Městě u Uherského Hradiště a druhá lokalita je na komíně firmy Teplo Přerov a.s. v Teličkově ulici v Přerově.
Datum vydání: 11.12.2017

HADNÍK
V letošní sezóně se nám podařilo v areálu záchranné stanice vybudovat nový vzdělávací prvek. Tím je tzv. hadník. Jedná se prakticky o kompost, který je obehnaný proutěnou ohrádkou a nepřehazovaný, pouze doplňovaný. Tvoří ho větvě, seno, štěpka, mulčovací kůra a jiný biologický odpad ze zahrady.
Datum vydání: 25.08.2017

SRNČATA
Jako každý rok nastalo v přírodě období kladení malých srnčat. Z toho důvodu apelujeme na všechny, kteří se v přírodě setkají se srnčetem, aby ho nikdy nebrali domů a nepokoušeli se o něj starat. Vždy než něco podniknete, zavolejte do nejbližší záchranné stanice, kde vám poradí postup.
Datum vydání: 24.05.2017

MLADÁ RAROŽICE UŽ JE NA SVOBODĚ
Na konci září se do stanice dostala samička raroha velkého, která utrpěla zranění po souboji s jiným dravcem. Byla nalezena mezi Hulínem a Holešovem a jednalo se o letošní mládě, které se v této oblasti vyskytovalo pravděpodobně na pohnízdní potulce. Raroh velký (Falco cherrug) je v České republice velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů. Severní okraj jeho hnízdního rozšíření je právě jižní Morava. Sám si hnízdo nestaví, stejně jako jiní sokolovití dravci, ale využívá hnízd jiných ptáků (vran, kání, apod.) nebo obsazuje uměle vyvěšené speciální budky. V současnosti hnízdí v České republice jednotky párů.
Datum vydání: 27.10.2016

HNÍZDNÍ PLOŠINA PRO RYBÁKY NA ZÁMECKÉM RYBNÍKU V CHROPYNI
Zámecký rybník v Chropyni je významnou botanickou i ornitologickou lokalitou střední Moravy. Z toho důvodu bylo toto území vyhlášeno jako Národní přírodní památka Chropyňský rybník. Hlavním předmětem ochrany je výskyt vodní rostliny kotvice plovoucí („Trapa natans”) a velká kolonie racka chechtavého („Larus ridibundus”) hnízdící na ostrově uprostřed rybníka.
Datum vydání: 14.10.2016

NOVINKY NA STANICI
V minulém týdnu se do stanice dostal čáp bílý z katastrálního území obce Nedakonice se zraněným křídlem. Při ošetřování jsme přišli na to, že čáp neutrpěl svá zranění srážkou s autem, což jsme dle místa nálezu předpokládali, ale že nějaký „prudce inteligentní ostrostřelec” si potřeboval vyzkoušet svoji zbraň a pomasírovat si své ego a nenašel lepší cíl než dospělého čápa bílého, který v současné době jiště krmil svá mláďata na hnízdě. Bohužel střela nejen, že ...
Datum vydání: 11.07.2016

Z ČINNOSTI ORGANIZACE - BROŽURA ZA ROK 2015 VYDÁNA
ČSOP Buchlovice každoročně vydává tištěnou brožurku, v níž bilancuje uplynulý rok. Letos tomu není jinak, a proto v tomto týdnu byla dokončena zpráva o činnosti organizace 2015. Obcím a městům, která spadají pod působnost stanice, bude tato brožura záslana, stejně tak sponzorům a partnerům.
Datum vydání: 24.02.2016

BUDKA PRO SOKOLY STĚHOVAVÉ NA JELENCI
ZO ČSOP Buchlovice ve spolupráci s Klubem sokolníků ČMMJ a AOPK ČR, regionálním pracovištěm Správa CHKO Bílé Karpaty, ve čtvrtek 11.2.2016 umístila na rozhlednu Jelenec v Národní přírodní rezervaci Javorina budku pro sokoly stěhovavé.
Datum vydání: 17.02.2016


Strana : 1     Další